By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

„Напоителни системи“ ЕАД разработи първия електронен Регистър на поливните площи в България. Той създава  възможност за бърз и лесен достъп до справка за услуга, извършвана от Дружеството. С него ще се поддържа дигитализирана база данни за размера на площите за поливане  и водоизточника, чрез който се осигуряват водните маси.

Регистърът е съобразен с утвърдения с Решение на Министерски съвет №512/2000г. баланс на поливните площи в България.  Всяко заинтересовано лице може свободно да провери дали имотът му попада в площите за напояване, определени с решението на Министерски съвет. Необходимо е в Регистъра да бъдат въведени данни за единен класификатор на административно – териториалните и териториалните единици (ЕКАТТЕ), номер на масив и номер на имота.

Целта е да се улесни достъпът до справка за услугата, както за контрагенти на Дружеството, така и за кандидатстващите по мерки за финансиране по ПРСР или други инструменти за подпомагане на земеделските стопани.

Електронният регистър е публикуван на интернет страницата на „Напоителни системи“ ЕАД.

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи от язовирите „Копринка“ и „Жребчево“. Това стана ясно по време на среща на заместник-министъра на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителния директор на „Напоителни системи“ Снежина Динева с министъра на околната среда и водите Петър Димитров. Срещата се проведе в МОСВ по искане на МЗХ предвид кризисната ситуация с водата за напояване в някои райони на страната.

Заместник-министър Капитанов посочи, че заради проблема с водата, напрежението в сектора е голямо. „Трябва да намерим решение. Напояването е приоритетно за нас“, категоричен бе той.

Снежина Динева обясни, че съгласно разпоредбите на Закона на водите и Наредбата за ползване на повърхностни води, всеки месец до 26-то число от дружеството се подават заявки до МОСВ за ползване на вода от значимите комплексни язовири. Такава заявка, в срок, вече е подадена за месец юни. По време на срещата стана ясно, че от заявените водни маси от 26 язовира са редуцирани за общо 7 от тях. Тя поясни, че приоритетно първо водите се използват за питейно-битови нужди, , а след това за напояване, за енергетика и ВЕЦ-овете трябва да се съобразяват с графика за напояване на дружеството. „Растенията в момента са в началото на вегетативния си период и се нуждаят от вода за нормалното си развитие“,  каза още Динева.

Министър Димитров изрази разбиране на проблема и се ангажира да се преразгледат възможностите за осигуряване на вода от язовирите „Копринка“ и „Жребчево“ при отчитане на ниското ниво на запълване на язовирите.

На срещата се обсъди и очакваният резултат от рехабилитацията на напоителните канали, която стартира в началото на тази година. Основната цел на обновяването на съоръженията е ефективното използване на водните ресурси чрез въвеждането на нови и съвременни технологии. Те ще доведат до реално намаляване на загубите и консумацията на вода в селското стопанство. Снежина Динева даде за пример напоителния канал на територията на клон Шумен, който бе реновиран по подмярка 4.3 „Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. „В момента със същото количество вода напояваме допълнително още  5400 дка земеделски площи“, каза тя. С изпълнението на 24-те проекта по подмярката се предвижда поливните площи в страната да се увеличат с минимум 200 000 дка, като потенциалната икономия на вода ще бъде поне 50%. В настоящия програмен период в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за инвестиции в хидромеиоративна инфраструктура е предвиден бюджет от 100 млн. евро, стана ясно още на срещата.

 

Източник: Министерство на земеделието и храните

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

 

Служители на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Шумен извършиха зарибяване на язовир Шумен с 200 000 личинки амур и 200 000 личинки толстолоб.

Зарибителният материал е произведен в Селскостопанската академия към Института по рибарство и аквакултури, гр. Пловдив.

„Инициативата има за цел да се подобри популацията, да се обогати разнообразието на рибния ресурс, както и да се предпази язовирът от заблатяване“, заяви управителят на клон Шумен Стоян Владимиров.

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

Служители на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Пловдив зарибиха Гребния канал в града. Общото количество е 600 кг риба, от която 500 кг са толстолоб и 100 кг бял амур. Инициативата има за цел съоржението да се поддържа с чист фитопланктон и да се предпази по естествен начин от заблатяване.

На зарибяването присъстваха управителят на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Пловдив инж. Костадин Чолаков и представители на Община Пловдив.

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

Уважаеми колеги, днес е нашият професионален празник. Ден, който посрещаме с гордост и удовлетворение.

Положихме много усилия, преодоляхме много трудности, но успяваме да отговорим на очакванията на обществото за дейност, гарантираща сигурност, ефективност и устойчиво развитие в управлението на водите.

„Напоителни системи“ ЕАД като дружество, чиято дейност е свързана тясно със земеделието полага сериозни усилия за да осигури максимална възможност за използване на воден ресурс. За да отговорим на все по-високите очаквания на потребителите ни, по подмярка 4.3 вече се извършва рехабилитация на 24 основни съоръжения за напояване, които не са били ремонтирани от създаването им. 

И работата ни ще продължи в унисон с предизвикателствата, пред които сме изправени от гледна точна на климатичните промени.

Всички знаем, че водата е извор на живот, без нея природата не може да съществува.

Въпреки, че страната ни е богата на язовири и естествени водоеми не трябва да забравяме, че водата е ограничен ресурс, който трябва да използваме разумно. 

Уважаеми колеги, честит професионален празник! Убедена съм, че и занапред ще запазим усърдието, работоспособността и всеотдайността в нашата работа!

Желая Ви здраве, щастие, благополучие, лични и професионални успехи!

22.03.2024 г.                                  

С уважение, 

Снежина Динева

Изпълнителен директор

„Напоителни системи” ЕАД

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

Спазвайки РЕГЛАМЕНТ 2015/1428 на КОМИСИЯТА ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ на ЕС за насърчаване употребата на по-икономичното LED /светодиодно/ осветление с цел намаляване на електропотреблението, както и програмата за превенция и защита на язовирните стени и прилежащите технически съоръжения от зловредни действия в съответствие с изискванията на ДАМТН Главна дирекция “Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях” – ГД НЯСС, се започна процедура за поетапно възстановяване и подмяна на съществуващите енергоемки осветителни уредби с нови енергоспестяващи LED /светодиодни/ технологии.

Явовир „ДОМЛЯН“ клон МАРИЦА

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

 

Спазвайки РЕГЛАМЕНТ 2015/1428 на КОМИСИЯТА ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ на ЕС за насърчаване употребата на по-икономичното LED /светодиодно/ осветление с цел намаляване на електропотреблението, както и програмата за превенция и защита на язовирните стени и прилежащите технически съоръжения от зловредни действия в съответствие с изискванията на ДАМТН Главна дирекция “Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях” – ГД НЯСС, се започна процедура за поетапно възстановяване и подмяна на съществуващите енергоемки осветителни уредби с нови енергоспестяващи LED /светодиодни/ технологии.

 

Явовир „ПАНЧАРЕВО“

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

Площта за напояване на територията на област Хасково ще бъде увеличена до 39 070 дка. Това ще стане възможно с предстоящата реконструкция на необлицовани участъци на основен напоителен магистрален канал и съоръжения с водоизточник язовир „Тракиец“. Към момента на подготовката на проекта коефициентът на полезно действие /КПД/ на участъка от канала е бил малко над 40% и чрез него е транспортирана вода до общо 1 499 дка. Очаква се след обновяването на канала КПД да достигне до 55%.

Определеният финансов ресурс за ремонтните дейности е 6 713 049 лева без ДДС и той се осигурява по мярка 4.3 „Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от Програмата за развитите на селските райони 2014-2020 г.

С реконструкцията се цели намаляване загубите на вода и подобряване на проводимостта на канала, който е с дължина 47,515 км. Ще се подават по-големи водни количества и съответно ще има увеличаване на поливните площи, както и ще се постигне предотвратяване от наводняване на прилежащи земеделски земи. Водоразпределението и експлоатацията на канала също ще бъдат подобрени, като ще се създадат условия и за по-лесно почистване.

Източник: Министерство на земеделисто и храните

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

Обект №  4.016-0011, ИСУН 2020

„Напоителни системи“ ЕАД –  клон „Марица”                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          „Алеко Потока“ е главен напоителен канал, въведен в редовна експлоатация през 1964г. Проектът предвижда модернизация и рехабилитация на 5,1996 километров участък, който е в землището на гр. Съединение,  обл. Пловдив. Обектът е част от напоителна система “Тополница”. Реконструкцията му ще осигури безаварийната работа на канала и възстановяване на проектната му проводимост. Към момента на подготовката на проекта, коефициентът на полезно действие (КПД) на участъка от канала е бил 48,7% и чрез него е транспортирана вода до 13 469 дка.

След реализиране на инвестицията ще бъде възможно водообезпечаване за напояване на допълнителни 16 470 дка и ще се повишаване КПД с 29,56%, до близо 78,26%. По този начин ще се  постигне потенциална икономия на вода от близо 20 млн. кубични метра на година.

Общата стойност на одобрения размер на инвестицията възлиза на 6 848 326,15 лв. без ДДС.

 

Източник: Министерство на земеделисто и храните