By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

„Напоителни системи“ ЕАД е взело всички необходими мерки по отношение на рехабилитацията на напоителните съоръжения на язовирите „Тича“, „Копринка“, „Жребчево“, „Домлян“, „Тополница“ и „Пясъчник, за които според МОСВ – „при запазване на тенденцията за малък приток е обезпокоително обезпечаването на напояването за напоителен сезон 2025 г.“. За цитираните язовири е постигната и очакваната от дружеството икономия на вода. „Напоителни системи“ ЕАД за всеки поливен сезон съобразява заявките си с изискванията на МОСВ, така че водната маса от язовирите да бъде използвана съгласно Закона за водите. Вярваме, че МОСВ се съобразява и изпълнява стриктно разписаните в Закона разпоредби относно приоритетното удовлетворяване, а именно  1. исканията за питейно-битови цели, след тях  – 2. за лечение и профилактика (само за минерални води), следват 3. исканията за земеделски цели, после 4. исканията за експлоатация на геотермални ресурси и на последно място са 5. други цели, включително промишлени цели, отдих и хидроенергетика.

В момента „Напоителни системи“ ЕАД продължава рехабилитацията на 19 обекта, като се   възстановяват участъци от главните напоителни канали и помпени станции, на които не са извършвани основни ремонти повече от 60 години. Тези инвестиции ще спомогнат за икономия на водата с минимум 50%. В ход са и процедури за рехабилитация на нови 41 обекта, като същите  ще бъдат финансирани отново с европейски средства от Стратегическия план за развитие на земеделието.

Независимо от по-малките налични количества вода през предходни години и редуцираните заявки с необходими водни обеми, които „Напоителни системи“ ЕАД подава към МОСВ за одобрение, поливните сезони са приключвали успешно. Не се е налагало да бъде доставяна вода в условията на дефицит, а язовирите са акумулирали необходимия воден обем за следващи сезони. Периода на годината от ноември до май е времето на есенно-зимното и пролетно пълноводие, което формира основната част от притока към язовирите.

При регистриране на недостатъчен воден обем в язовирите за напояване за поливен сезон 2025 година, „Напоителни системи“ ЕАД е в готовност да проведе информационна кампания със земеделските производители, по време на която да уточнят и прецизират графиците за разпределение на водния ресурс.

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

Министерството на земеделието и храните, „Напоителни системи“ и УАСГ подписаха тристранен меморандум за сътрудничество

Министерството на земеделието и храните, „Напоителни системи“ и Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) подписаха тристранен меморандум за сътрудничество за развитие на хидромелиорациите в България и обучението на кадри. Подписи под документа поставиха: министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов, изпълнителният директор на „Напоителни системи“ ЕАД Снежина Динева и ректорът на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова.

„Реализираме ключова стъпка в изпълнението на стратегическа цел, която аз и моят екип сме си поставили, за разширяване на хидромелиоративна мрежа в страната“, заяви министър Георги Тахов. “Целта ни е да увеличим поливните площи в България в бърз порядък с над 2,5 млн. дка, като крайната ни цел е да достигнем 8 млн. дка в бъдеще. Без хидромелиорации няма как да очакваме повишаване на добавената стойност в сектора”, каза още министърът на земеделието и храните.

Той отбеляза, че Университетът се е утвърдил като едно от най-старите и най-авторитетни инженерни висши училища, които подготвят качествени и търсени специалисти във всички области на строителното инженерство. „Завършилите УАСГ архитекти, инженери и геодезисти получават не само престижно образование, те поемат отговорността да проектират и изграждат инфраструктурата на нашата страна, да подобряват средата и да постигат бизнес цели“, допълни министър Тахов.

Изпълнителният директор на „Напоителни системи“ ЕАД Снежина Динева отбеляза значението на младите и образовани специалисти, от които все повече има нужда, предвид планираната рехабилитация на около 80% от хидромелиоративната система и необходимостта да се изгради ефективно и модерно напояване.

Ректорът на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова заяви, че подписването на меморандума дава възможност на завършилите Университета да приложат на практика знанията си в стратегически обекти. Тя допълни, че този меморандум идва много навреме, защото връзката на образованието с бизнеса не е добре поддържана в годините. „Специално в областта на хидромелиорациите имаме какво да наваксаме“, коментира ректорът.

Основна тема в меморандума е осигуряването на по-добри възможности за кариерно развитие и реализация на студенти от Хидротехническия факултет на УАСГ, включително чрез организиране на посещения на място в сгради и съоръжения на „Напоителни системи“ ЕАД, организация на учебни и преддипломни стажове и практики. Документът предвижда още подпомагането на качеството на обучението на студенти и докторанти и партньорство при осъществяването на проучвания и научни изследвания в областта на хидротехниката, хидромелиорациите и управлението на води.

На церемония по връчването на дипломи на бакалаври и магистри министър Тахов заяви пред абсолвентите, че подписаният Меморандум отваря пред младите специалисти нова и перспективна кариерна възможност да участват в мащабен процес, важен за икономическото развитие на страната, работейки в сектор „Хидромелиорации“. В заключение той ги посъветва: “През тези 5 г. вашите преподаватели ви дадоха много знания и умения, но житейските уроци сами трябва да ги научите и надградите“. Преди церемонията по връчване на дипломите, министърът поздрави лично завършващите с отличие хидроинженери Иван Гоцев и Иван Попов, които вече работят в „Напоителни системи“.

В събитието участваха още: заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов, директорът на Дирекция „Хидромелиорации“ в МЗХ Николай Карафизиев и експерти от Министерството, академичното ръководство и преподаватели от УАСГ, представители на ББК „Пътища“, Съюза на архитектите в България, Камара на инженерите в инвестиционното проектиране, „Строителна квалфикация“ ЕАД, Национален център по териториално развитие, НСОРБ и НЕК ЕАД, представители на научните среди, на професионални организации в строителството и архитектурата, инженери, урбанисти и ландшафтни архитекти.

Източник: Министерство на земеделието и храните

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

„Напоителни системи“ ЕАД разработи първия електронен Регистър на поливните площи в България. Той създава  възможност за бърз и лесен достъп до справка за услуга, извършвана от Дружеството. С него ще се поддържа дигитализирана база данни за размера на площите за поливане  и водоизточника, чрез който се осигуряват водните маси.

Регистърът е съобразен с утвърдения с Решение на Министерски съвет №512/2000г. баланс на поливните площи в България.  Всяко заинтересовано лице може свободно да провери дали имотът му попада в площите за напояване, определени с решението на Министерски съвет. Необходимо е в Регистъра да бъдат въведени данни за единен класификатор на административно – териториалните и териториалните единици (ЕКАТТЕ), номер на масив и номер на имота.

Целта е да се улесни достъпът до справка за услугата, както за контрагенти на Дружеството, така и за кандидатстващите по мерки за финансиране по ПРСР или други инструменти за подпомагане на земеделските стопани.

Електронният регистър е публикуван на интернет страницата на „Напоителни системи“ ЕАД.

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи от язовирите „Копринка“ и „Жребчево“. Това стана ясно по време на среща на заместник-министъра на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителния директор на „Напоителни системи“ Снежина Динева с министъра на околната среда и водите Петър Димитров. Срещата се проведе в МОСВ по искане на МЗХ предвид кризисната ситуация с водата за напояване в някои райони на страната.

Заместник-министър Капитанов посочи, че заради проблема с водата, напрежението в сектора е голямо. „Трябва да намерим решение. Напояването е приоритетно за нас“, категоричен бе той.

Снежина Динева обясни, че съгласно разпоредбите на Закона на водите и Наредбата за ползване на повърхностни води, всеки месец до 26-то число от дружеството се подават заявки до МОСВ за ползване на вода от значимите комплексни язовири. Такава заявка, в срок, вече е подадена за месец юни. По време на срещата стана ясно, че от заявените водни маси от 26 язовира са редуцирани за общо 7 от тях. Тя поясни, че приоритетно първо водите се използват за питейно-битови нужди, , а след това за напояване, за енергетика и ВЕЦ-овете трябва да се съобразяват с графика за напояване на дружеството. „Растенията в момента са в началото на вегетативния си период и се нуждаят от вода за нормалното си развитие“,  каза още Динева.

Министър Димитров изрази разбиране на проблема и се ангажира да се преразгледат възможностите за осигуряване на вода от язовирите „Копринка“ и „Жребчево“ при отчитане на ниското ниво на запълване на язовирите.

На срещата се обсъди и очакваният резултат от рехабилитацията на напоителните канали, която стартира в началото на тази година. Основната цел на обновяването на съоръженията е ефективното използване на водните ресурси чрез въвеждането на нови и съвременни технологии. Те ще доведат до реално намаляване на загубите и консумацията на вода в селското стопанство. Снежина Динева даде за пример напоителния канал на територията на клон Шумен, който бе реновиран по подмярка 4.3 „Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. „В момента със същото количество вода напояваме допълнително още  5400 дка земеделски площи“, каза тя. С изпълнението на 24-те проекта по подмярката се предвижда поливните площи в страната да се увеличат с минимум 200 000 дка, като потенциалната икономия на вода ще бъде поне 50%. В настоящия програмен период в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за инвестиции в хидромеиоративна инфраструктура е предвиден бюджет от 100 млн. евро, стана ясно още на срещата.

 

Източник: Министерство на земеделието и храните

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

 

Служители на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Шумен извършиха зарибяване на язовир Шумен с 200 000 личинки амур и 200 000 личинки толстолоб.

Зарибителният материал е произведен в Селскостопанската академия към Института по рибарство и аквакултури, гр. Пловдив.

„Инициативата има за цел да се подобри популацията, да се обогати разнообразието на рибния ресурс, както и да се предпази язовирът от заблатяване“, заяви управителят на клон Шумен Стоян Владимиров.

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

Служители на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Пловдив зарибиха Гребния канал в града. Общото количество е 600 кг риба, от която 500 кг са толстолоб и 100 кг бял амур. Инициативата има за цел съоржението да се поддържа с чист фитопланктон и да се предпази по естествен начин от заблатяване.

На зарибяването присъстваха управителят на „Напоителни системи“ ЕАД – клон Пловдив инж. Костадин Чолаков и представители на Община Пловдив.

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

Уважаеми колеги, днес е нашият професионален празник. Ден, който посрещаме с гордост и удовлетворение.

Положихме много усилия, преодоляхме много трудности, но успяваме да отговорим на очакванията на обществото за дейност, гарантираща сигурност, ефективност и устойчиво развитие в управлението на водите.

„Напоителни системи“ ЕАД като дружество, чиято дейност е свързана тясно със земеделието полага сериозни усилия за да осигури максимална възможност за използване на воден ресурс. За да отговорим на все по-високите очаквания на потребителите ни, по подмярка 4.3 вече се извършва рехабилитация на 24 основни съоръжения за напояване, които не са били ремонтирани от създаването им. 

И работата ни ще продължи в унисон с предизвикателствата, пред които сме изправени от гледна точна на климатичните промени.

Всички знаем, че водата е извор на живот, без нея природата не може да съществува.

Въпреки, че страната ни е богата на язовири и естествени водоеми не трябва да забравяме, че водата е ограничен ресурс, който трябва да използваме разумно. 

Уважаеми колеги, честит професионален празник! Убедена съм, че и занапред ще запазим усърдието, работоспособността и всеотдайността в нашата работа!

Желая Ви здраве, щастие, благополучие, лични и професионални успехи!

22.03.2024 г.                                  

С уважение, 

Снежина Динева

Изпълнителен директор

„Напоителни системи” ЕАД

By Александър Йорданов / Новини / 0 Comments

Спазвайки РЕГЛАМЕНТ 2015/1428 на КОМИСИЯТА ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ на ЕС за насърчаване употребата на по-икономичното LED /светодиодно/ осветление с цел намаляване на електропотреблението, както и програмата за превенция и защита на язовирните стени и прилежащите технически съоръжения от зловредни действия в съответствие с изискванията на ДАМТН Главна дирекция “Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях” – ГД НЯСС, се започна процедура за поетапно възстановяване и подмяна на съществуващите енергоемки осветителни уредби с нови енергоспестяващи LED /светодиодни/ технологии.

Явовир „ДОМЛЯН“ клон МАРИЦА