„С реконструкцията на Магистрален канал М-1, който е част от напоителна система „Тракиец“ постигнахме над 30% реална икономия на вода“. Това каза изпълнителният директор на „Напоителни системи“ ЕАД по време на официалното откриване на съоръжението. На събитието присъстваха и министър-председателят Росен Желязков, европейският комисар по въпросите на земеделието и храните Кристоф Хансен и министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов.
Снежина Динева подчерта, че с реализацията на проекта е постигнато увеличение при възможните за напояване площи, като са достигнали от 1 500 до 39 000 дка. Тя каза още, че до края на годината ще стартират нови 35 проекта по Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони.

Изпълнителният директор каза още, че в страната са изпълнени вече 24 проекта. „Рехабилитирани са главни напоителни и магистрални канали, помпени станции и др. Общият постигнат ефект е доставка на вода за напояване на още 200 000 декара. През поливен сезон 2025 година дружеството е доставило водни маси за общо 390 000 декара земеделски площи“, обясни Динева.

Тя изказа специална благодарност към премиера и Министерския съвет, към министъра на земеделието и храните за подкрепата и към проектантите, инженерите и служителите на „Напоителни системи“, работили по реализирането на проектите.

Коментарите са деактивирани.